15 Aralık 2007 Cumartesi

Sarsıcı "DALGA"

13 Aralık akşamı bir arkadaşımızın davetiyle Kenter Tiyatrosu'nda gerçekleşen "DALGA" adlı oyunun prömiyerine gittik.. Hayatımın oyunuydu.. Oldukça iyi düşünülmüş, dekoru çok iyi, oyuncuları çok iyi, konusu oldukça değişik bir oyundu.. Özellikle son sahne müthiş bir yerden vuruyordu insanı; Mr. Ross'un öğrencilerine söylediği etkili cümle görsel bir darbeyle birleşip, avuçlarımız patlayıncaya kadar alkışlamamızı gerektirdi..

Tiyatro Dünyası'ndan alıntıladığım tanıtım;

Donkişot Prodüksiyon’un sahneye koyduğu yeni oyunu “DALGA” da, yılların deneyimli tiyatro oyuncuları Levent Ülgen, Ayçe Abana, Metin Coşkun, Faruk Akgören başta olmak üzere Ekin Türkmen, Çetin Güner, Serdar Yeğin , Ayşegül Alpak, Onur Dikmen, Duygu Eren, Ece Özdikici, Fatih Sönmez, Serhan Süsler ve Serhat Teoman gibi genç jenerasyonun başarılı isimleri de bu dev prodüksiyonda biraraya geldi. Türk izleyicisini derinden etkileyecek olan “DALGA”, her insanın içindeki zorbalığı ortaya çıkartan bir fenomeni kullanarak, insan ruhunun derinliklerini de inceleme fırsatını sunuyor.
Amerika’da bir kolejde tarih öğretmeni Ron JONES’in yaşadığı bir deneyden hareket ederek Alman Reinhold TRITT tarafından yazılan oyun; başlangıçta bir disiplin oyunu olarak gelişen, sonrasında bütün okulu içine alan bir çılgınlığa dönüşen deneyi anlatıyor.

A.B.D Gordon College’da tarih öğretmeni olan Ben Ross, II. Dünya Savaşı ve soykırımı anlattığı dersinde, öğrencilerin neden Alman halkının çoğunluğunun soykırıma karşı çıkmadığı sorusuna verecek yanıt bulamayınca, tüm sınıfın katılacağı bir itaat deneyi yaparak bu soruyu etkili bir biçimde yanıtlamak üzere yola çıkıyor.

Yapımcılığını, Donkişot Prodüksiyon’un sahibi Tarık GÜVENÇ’in üstlendiği, ÇAYHANE, UYARCA, ROMANTİKA gibi başarılı oyunlara imza atmış yılların deneyimli ve ödüllü tiyatro yönetmeni Şakir GÜRZUMAR’ın yönettiği “DALGA” oyununun dekor tasarımı Ali Cem KÖROĞLU, kostüm tasarımı Nalan Türkoğlu imzası taşıyor.

6 yorum:

cocuklacocuk dedi ki...

yazmayın böyle yazılar arkadaşlar, kötü oluyoruz. İstanbul'da olmanın kıymetini bilin , yok burda tiyatro yook

Bilun Şen dedi ki...

Ama size buraya gelin diyorum hep :(
Gelin de gidelim tekrar.. :(
Demeyin öyle :(

PERİLİ KÖŞK dedi ki...

bilunum bayramın kutlu olsun tatlım,sevgiler...

Bilun Şen dedi ki...

Perilim senin de.. Kızların ve ailenle sana çook mutlu bayramlar diliyorum..

fikriminincegülü dedi ki...

Bir oyun neler anlatıyor insana. Yaşama tutulan bir ayna gibi "tiyatro". Bu oyunu da görmek istiyorum artık.

Bilun ŞEN dedi ki...

İncegül'üm ne güzel demişsin..