8 Ağustos 2009 Cumartesi

Troya'nın Altın Mirası


Atasay Kuyumculuk; yüzyıllar boyu Anadolu'da kullanılan figürlerden, yöresel tekniklerden ve kavramlardan esinlenerek hazırladığı MYRAS markası koleksiyonlarına bir yenisini daha ekledi...

Takıda modaya yön veren Atasay Kuyumculuk’un tarih öncesi çağlardan günümüze kadar insan yaşamıyla bütünleşmiş kavramları, bugünün bakış açısıyla yorumlayarak oluşturduğu MYRAS markası 2009 Koleksiyonu, mağazalardaki yerini aldı.

Kültürel mirasımıza takılarda hayat veren, yorumlayarak günümüze aktaran MYRAS markasının Kış koleksiyonu “TROYA’nın Altın Mirası”, 3200 yıl önce var olan Troya Kenti’nden esinlenilerek hazırlandı.


Moda Tasarımcısı Özlem SÜER ve arkeolog editör Nezih BAŞGELEN’in danışmanlığındaki Atasay Tasarım ekibi tarafından, bu kazılardan elde edilen takıların yanı sıra dönemin yaşam tarzı ve figürlerinden de ilham alınarak hazırlanan “TROYA’nın Altın Mirası” Koleksiyonunda spiral ve kıvrımlı formların dikkat çektiği üç ayrı tema işleniyor. “Tanrıçaların Güzellik Yarışması”, “Paris-Helen Aşkı” ve dönemin en bilinen sembolü “Tahta At”tan oluşan temalarda esin kaynaklarını birebir yaşatan tasarımlar yer alıyor.

Kadınların ihtişamlı, özenli giyim ve takı tarzlarıyla dikkat çektiği Troya Uygarlığı aynı zamanda gösterişli takılarıyla tanınıyor. Geçmişten günümüze miras takılar denince akla gelen ilk marka olan MYRAS’ın “TROYA’nın Altın Mirası” Koleksiyonunda yer alan takılarda, bu ihtişam tüm ağırlığıyla ve adeta o dönemi yaşatacak şekilde hayat buluyor.

Efsanelerin ve onlardan miras kalan çizgilerin yansıtıldığı “TROYA’nın Altın Mirası” 2009 kışının vazgeçilmezi olacak tasarımlarıyla küpe, bilezik, pendant ve yüzüklerde hayat buluyor.

Hiç yorum yok: